חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך לבחור רופא מומחה לבעיה ספציפית?

במחלות מסוימות בחירת מומחה רפואי מתאים היא הדבר הנכון, צעד חיוני לקראת טיפול יעיל. הבחירה יכולה להשפיע באופן משמעותי על בריאותכם ועל איכות חייכם לטווח ארוך.  

תפקידם של רופאים כלליים לעומת רופאים מומחים

לפני שנתייחס לתהליך הבחירה, נשים לב כי בתחום הרפואה ניתן להבחין בין רופאים כלליים לבין רופאים מומחים. רופא כללי, שמוכר גם כרופא משפחה, הוא הרופא שאליו נגשים ועימו מתייעצים לצורך אבחון ראשוני. רופאים ורופאות אלה מציעים טיפול מקיף למגוון רחב של בעיות בריאות, לשלל גילאים, לגברים, נשים וילדים. רופאים כלליים מיומנים באבחון מגוון רחב של מצבים בריאותיים, מתן רפואה מונעת וכן הפניה לרופאים מומחים בהתאם למצב. חשיבותם של רופאי המשפחה לבריאות ציבור הרחב איננה מוטלת בספק. הם מסייעים בגילוי מוקדם של מצבים רפואיים. הם מספקים פתרונות במגוון רחב של מחלות נפוצות, מספקים ייעוץ לחולים ועוקבים אחר מצב הבריאות השוטף. 

לעומת רופאים כללים, רופאים מומחים מאופיינים בדברים הבאים: 

 • הם עוברים שנות לימוד נוספות להכשרה מקצועית בתחום מסוים של רפואה, כגון קרדיולוגיה, נוירולוגיה, אורתופדיה, רפואת עור, רפואת עיניים ועוד ועוד.
 • מטפלים במקרים רפואיים מורכבים, הדורשים ידע או מעמיק או הבנה בנהלים שמעבר לרפואה הכללית. 
 • מתי להתייעץ עם רופא מומחה –  בדרך כלל, הפניה למומחה נעשית על ידי המלצה מרופא המשפחה, כאשר מצבו של המטופל דורש טיפול מתקדם יותר.

ניסיון רפואי, המלצות מטופלים והישגים מקצועיים

הנה כמה כלים שיכולים לעזור בבחירת רופא מומחה:‏

 1. תחילה שימו לב לניסיון של הרופא ולמוניטין שלו. ישנה עדיפות למציאת רופאים מומחים שביססו מוניטין חזק, בזכות מומחיותם ומיומנותם בתחומם המקצועי. חפשו מומחים שידועים בהיותם בעלי ידע מקיף, מיומנות רבה וכאלה שזוכים להמלצות חמות על ידי אנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות. כמו כן המלצות שניתנו ידי ומטופלים קודמים חשובות למדי. מוניטין מצוין הוא ללא ספק סימן מובהק למצוינות רפואית.‏
 2. ‏חוות דעת והמלצות של מטופלים‏‏ נותנת כיוון נכון. יש הרבה חשיבות לחוות הדעת של מטופלים קודמים, שעברו אבחון או קיבלו טיפול מהרופא או הרופאה המומחים שאליהם אתם שוקלים לפנות. שימו לב לחוויות אישות של המטופלים. תנו את הדעת להצלחת הטיפולים. שימו לב גם לאופי השירות של הרופא, עד כמה הוא משתף, מסביר, נוהג בשקיפות. רופאים מומלצים עם ביקורות חיוביות בלבד הם דוגמא טובה לרופאים מומחים מהשורה הראשונה. אותם סיפורים אישיים של מטופלים הם סימנים חסרי תחליף ליכולות מקצועיות ובין אישיות של רופא מומחה.‏
 3. ‏ממש כמו ספורטאים מקצועיים או נגנים בעלי שם עולמי, גם רופאים מקצועיים ברמה גבוהה במיוחד זוכים להוקרה ואף לפרסי מצוינות. רופא מומחה שקיבל הכרה כזאת בקהיליה הרפואית, פרסם מחקרים, מנהל מחלקות בבתי חולים וכדומה, הוא בחירה מוצלחת מבחינת המטופלים שצריכים פתרון לבעיה ספציפית. 

‏שלבים שעוזרים לבחירת רופא מומחה לצרכים רפואיים ספציפיים‏

להלן כמה שלבים שיעזרו לכם לבחור ברופא הנכון, לבעיה שלכם או של בן משפחתכם:

 1. ‏בשלב הראשון תוכלו להיעזר בהמלצות מרופא המשפחה שלכם, שמכיר היטב את ההיסטוריה הרפואית שלכם. רופאי משפחה יכולים לספק המלצות והפניות למומחים שהם מכירים באופן אישי או שמעו עליהם וסבורים שהם המתאימים ביותר לטיפול בבעיות הבריאות הספציפיות שלכם.‏
 2. ‏גשו לאינטרנט וחפשו בפלטפורמות שונות מידע לגבי מומחה או מומחים רפואיים. כיום קל יותר מתמיד לקבל חוות דעת של מטופלים, על מנת להבין יותר על גישת הטיפול של המומחה, להבין מראש מהו יחסו לחולים ולמטופלים, לקבל מידע על שיעורי ההצלחה בטיפול במקרים דומים ועוד.‏
 3. קראו לגבי כישורים, רקע מקצועי. התרשמו מתעודות מקצועיות ומהניסיון של הרופא המומחה ובדקו שהם אכן רלוונטיים למצבכם הרפואי הנוכחי. 
 4. ‏רופאים מומחים פעמים רבות מפרסמים את קשריהם ואת תפקידיהם המקצועיים שמילאו בבתי חולים בארץ ולעיתים גם בחו"ל. קשרי עבודה או מחקר עם מוסדות רפואיים מובילים משלימים את התמונה ומגלים היכן הרופא עובד כיום ועבד בעבר. 
 5. לאחר פגישה עם הרופא המומחה, אם אתם עדיין לא בטוחים לגבי דרך הטיפול או הרופא המועדף, ניתן לפנות לקבלת חוות דעת נוספת ממומחה נוסף שבקיא באותה בעיה ספציפית. 

בחירת הרופא המומחה לקבלת ייעוץ, בדיקה או טיפול, ישפיעו על מצבכם הרפואי. בבחירה, הביאו בחשבון גורמים שונים כגון מומחיות, מוניטין, המלצות. המטרה היא למצוא מומחה שינהג כלפיכם במקצועיות, בשקיפות, וישרה ביטחון ותחושה נעימה וכמובן יתווה את הטיפול הטוב ביותר עבורכם. 

error: תוכן זה מוגן !!
דילוג לתוכן